Loading...
ورود / ثبت نام
خوش آمدید مهمان!
0
سبد خالی است

گریتینگ کامپوزیت FRP-GRP

گریتینگ کامپوزیت  :

 ساختار گریتینگ های کامپوزیت عبارتست از ماتریس پایه پلیمری و ساختار بافته شده ی الیاف شیشه . به عبارتی دیگر ترکیب رزین پایه و الیاف فایبرگلاس که منجر به ظهور خواصی قویتر از هر یک از اجزای تشکیل دهنده در قطعه ی کامپوزیت می گردد.

.

گریتینگ کامپوزیت – گریتینگ فایبرگلاس یکی از انواع متداول گریتینگ مصرفی در صنایع می باشد که در مقایسه با گریتینگ های فلزی از وزن سبکتر، مقاومت شیمیایی و خوردگی بسیار بالاتر و هزینه ی تمام شده ی معادل با گریتینگ گالوانیزه و به مراتب ارزانتر از گریتینگ استنلس استیل، برخوردار می باشد.

.

رزین پایه ی مصرفی در ساخت گریتینگ فایبرگلس عموما رزین پلی استر اورتوفتالیک یا ایزوفتالیک می باشد که در این نوع خواص مکانیکی و مقاومت شیمیایی در سطح استاندارد می باشد. در مواردی که مقاومت شیمیایی بسیار بالا ( حوضچه های اسید یا قلیا ) مورد نیاز می باشد، گریتینگ کامپوزیت بر پایه ی رزین وینیل استر و یا گریتینگ فلزی استنلس استیل پیشنهاد می گردد.

.

مهم ترین نقطه ضعف گریتینگ های کامپوزیت ، بحث حریق و آسیب پذیری در مقابل شعله مستقیم آتش می باشد. برای رفع این نقیصه راه حل اول استفاده از هیدروکسید آلومینیوم در ترکیب رزین پایه می باشد که با این روش در زمان شعله وری ، مولکول های آب بر روی سطوح شعله بوجود آمده و سبب خنک شدن نسبی شبکه و کاهش نرخ انتشار حریق می گردد اما لازم بذکر است که ترکیب هر نوع ماده ی خارجی ( هیدروکسید آلومینیوم ) با درصد اختلاط بالاتر از 5% موجب آسیب پذیری ساختار کامپوزیت و شکل گیری ترک های مویی می گردد و البته این روش سبب مهار کامل آتش سوزی نمی گردد و صرفا انتشار حریق را به تعویق می اندازد.

.

راه حل دوم که اساسی ترین روش و به مراتب پرهزینه می باشد ، جایگزینی ماتریس رزین پایه از رزین پلی استر به رزین های هالوژنه می باشد که در این نوع رزین ساختار مولکولیه هیدروژن با برم Br جایگزین شده است که اساسا نسبت به حریق مقاوم بوده و نرخ انتشار شعله به صفر می رسد ( انطباق کامل با استاندارد ASTM-D635 در نرخ انتشار حریق ).

.

ابعاد مرسوم در تولید گریتینگ کامپوزیت در ایران عبارتست از پنل 2000x1000mm و 1220x3660mm که در سایز پنل اول ابعاد در انطباق بیشتری با ابعاد مرسوم مصرفی در پروژه های کشور بوده ( ابعاد متریک ) و وزن کلی شبکه به نحوی است که امکان جابجایی آن توسط یک کارگر ساده فراهم می باشد ( وزن پنل دو متری کمتر از 35 کیلوگرم ) ، در سایز پنل دوم ( 4x12 فوت ) ابعاد بزرگتر پنل سبب کاهش پرت پس از برشکاری می گردد.

.

شرکت های سازنده ی گریتینگ کامپوزیت در بین اعضای انجمن گریتینگ ایران عبارتند از :

1- شرکت ام پیکو (مشبک پردازان)

http://mpco1380.ir

2-

 

 هیچ مطلبی یافت نشد